AĞIZ KOKUSU İÇİN BİTKİSEL KÜRLER

Ağız kokusu hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Kendimize olan güvenimizi kaybederiz. İnsanlarla konuşmak istemeyiz, sosyal hayattan uzaklaşırız.

Ağız kokusunun nedenleri, dişlerden ve diş etlerinden kaynaklı bir ağız kokusu olabilir ya da geçici olarak mideden gelen, ciğerlerden gelen nefes kokusu olabilir. Bu kokulardan kurtulmak için birçok yöntem deneriz. En başta dişlerimizi fırçalarız fakat mideden gelen bir koku ise diş fırçalamak çözüm değildir. Prof. Dr. Ahmet Maranki geçici ağız kokusunu gidermede bitkilerden faydalanın diyor ve ağız kokusu için bitkisel kür tariflerini veriyor.

Ahmet Maranki’nin ağız kokusu için önerdiği bitkisel kür tarifleri:

Karanfil kürü, bir iki adet karanfili ağzınızda uzunca bir müddet bekletin daha sonra yutun.

Sirke bal kürü, sirke ile balı karıştırın ve ağzınızda çiğneyin. Ağız kokusu için oldukça etkili bir kür.

Dereotu kürü, birkaç çay kaşığı dereotu yaprağını ya da dereotu tohumunu toz haline getirip, yarım litre suda kaynatıp içerseniz ağız kokusunu giderecektir.

Dr. Ahmet Maranki uyarıyor, bu verdiğimiz kür tarifleri geçici ağız kokularını gidermede etkilidir. Uzun süre devam eden ve geçmeyen ağız kokunuz varsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Geçmeyen ağız kokuları hastalık habercisi olabilir diyor. Geçici olan ağız kokuları için bitkilerden faydalanmayı öneriyor.

Satılan ağız suları ya da ağız kokusu giderici tabletler yerine bitkilerden faydalanmak sağlığımız açısından önemlidir. Bitkilerden vitamin ve mineral alırken rahatsızlıklarımızdan da kalıcı olarak kurtulabiliriz.