AHUDUDUNUN FAYDALARI

Ahududu, diğer isimleri ağaç çileği, dağ çileği olarak ta bilinir. Böğürtlen gibi çalı şeklinde dikenli bir bitkidir. Genellikle ağaçlık alanlarda kendiliğinden yetişir. Artık bazı bahçelerde dikimi de yapılmaktadır. Meyvesi duta benzer, kırmızı renkli ve suludur. Reçel, şurup, likör, çay yapılıp tüketilir. Meyve olarak ta yenilir.

Ahududunun içeriğinde protein, karbonhidrat, selülöz, provitamin A, vitamin C, vitamin P, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, mangan gibi bileşenler bulunur.

Ahududunun faydaları;

Vücuttaki toksinleri temizler,

Kanı temizler,

Ateş düşürür,

Tansiyonu düşürür,

Bağırsak sistemini düzene sokar,

Boğaz ve bademcik iltihaplarında kullanılır

Göz nezlesine iyi gelir

Halk arasında ahududu şerbetinin kan yaptığı bilinir.

Ahududunun çiçekleri kaynatılıp gargara şeklinde bademcik, boğaz ve diş eti ,iltihaplanmalarına karşı kullanılır. Göz nezlesinde göze banyo yaptırılırsa iyi gelir.

Yağlı ciltler için ahududu maskesi

Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirin. Temiz cildinize uygulayıp 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Bu maske cildinizdeki yağlanmayı azaltır. Cildi ve gözenekleri sıkılaştırıp, gerginleştirir.

Taze ahududu aknelerden kurtulmaya da yardımcıdır. İki kaşık taze olgunlaşmış ahududunu tahta kaşık yardımıyla ezin püre haline getirin. Temiz cildinize akneleri bölgelere sürün 15 – 20 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın.

Hem mutfakta, hem kozmetikte kullanılan ahududu meyvesinin birçok faydası var. Yazın tazesini, kışında şerbetini, şurubunu, reçelini tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalıdır.