Alışveriş Yaparken Nakit Para Kullanmanın Faydaları Var Mı ?

  1. Taksitli Alışveriş

Alışverişte bize sunulan en önemli kolaylıklardan biridir taksitli alışveriş yapmak. O an, ürünün ücretinin tamamını ödeyecek durumunuz teAlışveriş Yaparken Nakit Para Kullanmanın Faydaları Var Mı?rcih edilebilir bir yöntemdir. Taksitli alışveriş sayesinde birçok ihtiyacınızı karşılayabilir ve tek bir ürüne ödeyeceğiniz miktarla birçok ürüne ulaşabilirsiniz.

Kredi kartına yapılan taksitler veya elden yapılan taksitler de bizim için tek ve en önemli dezavantaj ürünün taksitli fiyatının, peşin fiyatından fazla olması. Ama bu durum çoğu zaman göz ardı edilir ve genelde bu yöntem bize daha cazip gelir. Uçuk bir faiz olmadıkça tercih edilmesi bize avantaj sağlayacağı bir alışveriş yöntemidir.

Bilinçli ve doğru bir şekilde alışveriş yapmak için fiyatlara dikkat edip, cazip gelen durumu ileride sorun yaratabilecek durum haline getirmemeliyiz. Taksitli alışveriş fiyatlarını iyi araştırıp bütçemiz için en doğru olanı uygulamalıyız. Böylece ilerde sıkıntı yaşamaz, ödemeleri rahatlıkla yapabiliriz. Bu avantajı en iyi ve doğru şekilde kullanmazsak bizim için bir dezavantaja dönüşebilir.

  1. Nakit Alışveriş

Alışverişte bir diğer yöntemde nakit para ile yapılan alışveriştir. Peki, alışveriş yaparken nakit para kullanmanın faydaları var mı? İmkânımız varsa bizim için en sorunsuz alışveriş yöntemi nakit para ile yapılan alışveriş. Çünkü ürünlerin taksitli fiyatı her zaman için peşin fiyatından fazla olmuştur. Eğer bütçemiz el veriyor, bizi zorlayacak durumlar ortaya çıkmıyor ise nakit alışveriş yapmak en uygunudur.

Fazladan para ödememek ve ürünü kendi değerinde alabilmek için tercih edilmesi gereken yöntemdir. Tabir ki çoğumuzun imkânı bu duruma el vermediği için kredili ve taksitli alışverişi tercih ederiz. Parça parça olduğu için, fazladan ödeyeceğimiz miktarı gözümüz görmez. Aslında alışveriş yaparken ödeme yöntemini belirleyen biz değil, bütçemiz.

Herkes o an ki durumu neye uygunsa ona göre alışveriş yapmalıdır. Doğru bulduğumuz yöntem o an bizim için yanlış olabilir. Kendimizi zor durumda bırakacak durumları hep düşünüp, ona göre ödeme yapmalıyız.