Araba Niçin Kullanılır?

Arabalar niçin kullanılır? Arabaların icadı ve kimler tarafından üretildiklerini inceleyen bir makaledir.

 Arabaları Niçin Kullanırız?

İnsanlar eskiden yürüyerek ya da hayvanları kullanarak taşımacılık ve ulaşım yapardı. Ancak yürüdükleri veya hayvanları kullandıkları için istedikleri yere ulaşmaları çok uzun sürerdi. İnsanoğlu bu ulaşım yolunu yüzyıllar boyunca kullandı. Uzun yıllar bu yollAraba Niçin Kullanılır ?arla ihtiyacını gideren insanoğlu arabayı üretti. Arabaların üretim amacı insanları istedikleri yere daha çabuk ulaştırmak ve insanların mallarını istedikleri yere taşımak için üretildi. İnsanoğlu arabaları bu ana amaçlar haricinde gezmek, keyif yapmak için de kullandı.

 Arabanın İcadı

Arabayı ilk olarak 1769 yılında Fransız mühendis Fardler Nicholas Joseph Cugnot motorsuz olarak üretti. Bu insanoğlunu çağ atlatan bir gelişme oldu. Bu buluştan yüzyılı aşkın bir süre sonra, içten yanmalı benzinli çalışan motora sahip ilk araba, Alman bir mühendis olan Karl Benz tarafından üretildi. Bu gelişmeler insanoğlunu ulaşım ve taşımacılıkta çok rahatlattı. İlk motorlu arabanın icadından kısa bir süre sonra Amerikalı Henry Ford tarafından üretilen T modeli seri üretime geçti.

Arabalar Kimler Tarafından Üretildi?

Henry Ford’un seri araba üretimine geçmesinden sonra arabalara olan talep giderek büyüdü. Bunun sonucunda ise farklı firmalar ortaya çıkarak bir rekabet ortamı yaratıldı. Bu rekabet ortamında Amerika Birleşik Devletleri’nde Ford,Buick,Chevrolet, Almanya’da Mercedes-Benz,BMW,Volkswagen, Fransa’da Renault,Citroen,Peugeot, İtalya’da Fiat,Ferrari, Kore’de Kia,Hyundai, Japonya’da Mazda,Nissan,Subaru,Toyota,Suzuki,Mitsubushi gibi markalar rekabet içerisinde oldu.

Araba üretiminde Rusya Federasyonu geride kalmıştır. Geride kalmalarının en büyük sebebi tek bir markaları olmasıydı. Tek markaları olan Moskvich çok pahalıydı ve bu sebepten dolayı çok az satış yapıldı. Rusya Federasyonu 1966 yılında İtalyanlar ile anlaşarak Fiat patentiyle araba üretmeye başladı. Ruslar daha sonra Fransız Renault firması ile anlaştı ve Moskvich otomobilini yeniden düzenleyip satış yapmaya başladı. Günümüze kadar gelen Lada markası otomobillerinin satışına devam etti.

One thought on “Araba Niçin Kullanılır?

  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:13
    Permalink

    arabalar neden üretildi öncelikle bu konuyu araştırmak lazım ve şuan ne için kullanılıyor arada ki farkı çıkardığımızda o aradaki farkların bize büyük dersler vereceğine inanıyorum. Artık her evde herkesin kendine ait arabası var ve bu araba ile bakkala dahi gidiliyor

Yorumlar kapatıldı.