Astrolojinin Çeşitleri Var Mıdır?

Astroloji çağlara ve coğrafyaya göre farklılık gösteren bir falcılık sanatıdır. Bilinen en eski astroloji türü, orta çağ döneminde meydana çıkan klasik astrolojidir. Kişinin karakter özellikleri ve dış görünüşüyle değil, tamamen geleceği ile ilgilenir. Sağlık, evlilik, çocuklar ve ölüm konularına odaklanmıştır. Daha sonra, 13.yy’da modern astroloji ortaya çıkmıştır. Bu dönemde astroloji önemli Astrolojinin Çeşitleri Var Mıdır ?isimler arasında popüler olmuştur. Siyaset adamları, dönemin ünlü sanatçıları gelecekte başlarına gelme olasılığı bulunan olayları merak ederek astrologlara başvurmayı adet edinmişlerdir, hatta zenginler evlerine danışman olarak astrologlar almışlardır.

 Hint Astrolojisi Nedir?

Hindistan’da ortaya çıkan Hint astrolojisi bir başka ismiyle Vedik astroloji, diğerlerinden biraz daha derin, falcılığın dışına taşan ve daha mistik bir astroloji türüdür. Gezegenlerin konumları ile değil, Güneş’in onlara yansıttığı ışık ile tahminlerde bulunur ve takipçilerine göre falcılıktan öte, dinsel anlamları da vardır. Hint astrologları, astroloji sayesinde tanrıya yaklaştıklarını düşünürler.

 Çin Astrolojisi Nedir?

Çin astrolojisi diğer türler gibi yılı günlere, saatlere ve hatta anlara bölmez. 12 tane hayvan ismi ve kendine göre özellikleri vardır, her yıl bir hayvanı temsil eder ve o yıl doğan insanların tamamı da bu özelliklere sahiptir. Çin astrolojisi, gezegen ve yıldızlarla en alakasız astroloji türüdür.

 Kelt Astrolojisi

Astrolojiyi doğa ile harmanlamış astroloji türüdür. Kelt toplumlarının dinsel inanışlarına göre şekillenmiştir. Ağaçların, nehirlerin, dağların ruhları olduğuna ve insanın hayatını şekillendirdiklerini savunur. Günümüzde bir geçerliliği bulunmamaktadır.

 Kızılderili Astrolojisi

Kızılderililer yıldızları ve samanyolunu Şifa Çemberi olarak adlandırır. Onların astrolojisi soru cevap şeklinde bir sisteme sahiptir. Hayatından problemler yaşayan kişiler, sorunlarının çözümlerini değişik ritüeller eşliğinde yıldızlara sorar ve onlardan yardım diler, Kızılderili astrolojisi insanın tüm problemlerinin çözümünün gökyüzünde saklı olduğuna inanır.