Bbc’den İlk Genişletilmiş Gerçeklik Uygulaması: Civilisation

BBC, telefon uygulaması yardımıyla tarihi eserlerin araştırılmasını gerçekleştiren bir genişletilmiş gerçeklik uygulaması hazırladı. BBC bu uygulamayı bahar aylarında BBC2 kanalında yayına giren Civilisations isimli diziyle birlikte bir AR uygulaması olarak çıkarttı. 1969 yılın da ilk versiyonu çekilen dizi, ülke kültürünün ve bu kültürün arkasındaki tarihin dayanağını incelemek ve bu eserlerin neler olduğunu ve günümüze kadar olan etkilerini anlatmak için çekiliyor.

Civilisations ar uygulamasını geliştirmek için BBC Araştırma ve Geliştirme merkezi ile Nexus stüdyoları beraber çalıştı. Bu uygulama için 30’dan fazla İngiliz Müzesi, sergilere kolay ulaşılması ve uygulamanın geliştirilmesine katkı sağlamak için BBC ile ortak çalışmalarda bulundu. Bununla birlikte BBC, bbc ar uygulaması ile ilk defa AR evrenine adım attı.

Civilisations AR Uygulamasının Özellikleri

BBC’ye ait olan ilk gerçeklik uygulaması dünyanın dört bir yanından doğrudan sanat ve kültürün ulaşmasını sağlıyor. Uygulama vasıtasıyla uygulamada görünen tarihi eserler ve sanat eserlerini evin içerisinde yer alıyor.

Telefonlarından uygulamayı kullananlar, sanal olan eserleri inceleyebilme ve birçok tarihi sergiyi sanal yolla gezebilme imkânı buluyor. Sergileri incelerken, kullanıcılara baktıklarıyla ilgili bilgi veren ek açıklamalar, sesler ve görüntüler veriliyor.

Uygulama da Antik Mısır’ın sırları, Rönesans başyapıtlarının altındaki gizli katmanlar ve bu kültürel hazinelerin kökenleri ve onları yapan insanlar hakkında daha fazla bilgi bulunuyor. Ve Torquay Müzesi’nden antik Mısırlı bir mumya, HenrynMoore’dan ikonik heykeller ve Barbara Hepworth ve Tintoretto, Bellini ve Turner’ın başyapıtları yer alıyor.

Civilisations AR Uygulamasının Uygulamasına Ulaşım

Genişletilmiş gerçeklik uygulaması olan civilisation ar İOS ve Android işletim sistemlerinde kullanıma hazır olarak bulunuyor. Ücretsiz bir uygulama olan AR, dünyanın dört bir yanına doğrudan sanat ve kültürün zahmetsiz bir şekil de ulaşılmasını sağlıyor.