Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebek odası hazırlamak zevkli ve biraz da olsun meşakatli bir iştir. Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bir an önce bebeğinizin odasını hazırlamak ve bebeğinize bir şeyler almak isteseniz de genel tavsiye olarak bebeğinizin cinsiyetini öğrenene kadar ve hamileliğinizde 6. aya girene kadar henüz bebek alışverişi yapmamanız yönündedir. Heyecanınızı bastırarak belirtilen zamana kadar beklemeniz hem gereksiz eşyaları almanızı engeller hem de olası kötü sonuçlara karşı dirayetli olmanıza olanak sağlar.

Bebek odasını hazırlarken en çok dikkat etmeniz gereken şey bebeğin sağlığını ve rahatlı bozacak ürünlerin kesinlikle odaya girmemelidir. Bebeğiniz için odayı hazırlarken gö önünde bulundurmanız gereken şey görsellikten çok rahatlık ve emniyettir. Bu aşamaya gelmeden önce bebek odası nasıl olmalı ona değinelim.

bebek odası nasıl olmalıBebek Odası Nasıl Olmalı?

İdeal bir bebek odası en az 1 pencereye sahip olan, mobilyaların yerleşiminden sonra oyun oynama alanının kalacağı genişlikte bir mekan olmalıdır. Havadar ve güneş alan bir oda olması tabii ki olması gereken bebeğin sağlığını olumlu yönde etkileyecek özellikler arasındadır.

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Bebek odası dekorasyonu ile ilgili detaylı bilgiyi buradan sizlere vereceğiz. Öncelikle odanın açık, pastel renklerde olması gerektiğini söylemeliyiz. Birçok aile bebeğin cinsiyetine göre mavi ya da pembe renkte odayı boyasa da diğer pastel renkleri de değerlendirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şey kar beyazı gibi renklerin bebek odasında olmaması gerektiğidir. Bu renk bebeği gergin ve rahatsız bir moda sokmaktadır. O yüzden pastel renkleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Kırmızı gibi dikkat çekici renkleri sadece birkaç eşyada kullanmanız, odayı bu renge boyamamanızı tavsiye ederiz.
Gelelim bebek odası dekorasyonunda mobilya seçimine. Tavsiyemiz pratik ve az yer kaplayan mobilyaları almanız tabii bunları seçerken mobilyanızın boyasının toksik olmaması gerektiğini ve mobilyanın sivri çıkıntılarının bulunmaması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
Bebek odasında halı bulunması da çok fazla tavsiye edilen bir şey değiştir. Halının odadaki nemi emmesi ve toz tutması sebebiyle bebeklerde alerji yapabileceği ve nefes almayı zorlaştıracağı söylenmektedir. Halı yerine kolay temizlenen laminat kaplaması yapılması daha doğru olacaktır.