BEŞ YAŞ GENÇLEŞTİREN MAYA MASKESİ

Hamur işi, börek, çörek, poğaça, ekmek gibi unlu mamulleri çok seven bir toplum olduğumuzdan dolayı hemen her evde maya bulunur. Birçok insan mayanın sadece hamur işlerinde hamuru kabartmak için kullanıldığını bilir. Fakat maya bizler için doğadan gelen güzellik.

Mayanın içerisinde yüzde elli oranında protein, B grubu vitaminler, magnezyum, demir, krom, çinko, selenyum gibi mineralleri barındırıyor.

Uzmanlar mayayı sadece hamur işlerinde kabartma tozu olarak düşünmemek gerektiğini belirtiyor. Öğünlerde de salatalara, süte katılarak tüketilebileceğini belirtiyorlar.

Maya, mantar grubundan olup tek hücreli canlılardır. Yuvarlak ve rensiz hücrelerden oluşur. Sıcaktan çoğalırlar. Bira mayası olarak da bilinen bu madde bira, şarap gibi içkilerin üretiminde de kullanılıyor. Piyasada kuru ya da yaş olarak satılıyor.

Güzellik iksiri olarak mayayı mutfağınızdan eksik etmeyin. Saçlarınıza mayayla masaj yapın, süt ya da suda eritip yüzünüze ellerinize uygulayın. Cildin gereksinimi olan her şey mayada mevcut.

Maya maskesi

İki yemek kaşığı yaş maya, bir yemek kaşığı ılık su. Mayayı ve suyu iyice karıştırın. Maya krem kıvamına gelsin. Bütün yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzdeki mayanın fazlasını bir pamuk yardımıyla alın. Yüzünüzü önce ılık su daha sonra soğuk su ile yıkayın. Elinize birkaç parça buz alarak yüzünüzü buzla ovun. Kuruladıktan sonra elinize birkaç damla susam yağı ya da zeytin yağı dökün. Önce ellerinizi birbirine sürterek yağı ısıtın. Daha sonra yüzünüze masaj yapın.

Maya maskesini uygulamadan önce cildinizin temizlenmiş, arınmış olması gerekiyor. Birkaç damla limon suyunu birkaç damla suyla karıştırıp maske uygulamasından önce cildinizi limonlu su ile silerseniz hem cildinizi dezenfekte etmiş olursunuz hem de gözeneklerin açılmasını sağlamış olursunuz. Cilt gözenekleri açıldığında mayanın içinde faydalı vitaminler ve mineraller cilt tarafından daha çok emilmiş olur.