Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirme

Özellikle çocuklu ebeveynler oldukça iyi bilirler ki çocuk yetiştirmek her ne kadar kolay gözükse de aslın da oldukça zor bir sorumluluktur. Neden mi ? Çünkü eviniz deki çocuğunuzla bir türlü uyuşamazsınız. Ufak bir çocuğunuz varsa ya çok yaramazdır ya da çok inatçı ergen bir çocuğunuz varsa işiniz daha zordur çünkü artık çocuğunuzu evden değil , dışarıda ki tehlikelerden de korumak zorun da kalırsınız. Dışarı dan gelebilecek tehlikeler nedir peki?

Özellikle annelerin çocukları konusun da tutumlu oldukları en mühim konu arkadaş seçimidir. Çünkü ebeveynler çocuklarına gelebilecek en büyük tehlikelerin arkadaşlarından gelebileceğini düşünür. Halbuki bu bana göre kısmen bir düşüncedir. Çünkü bilmelisiniz ki çocuk da bir bireydir gördüğü, duyduğu ,izlediği her şey de kendini yetiştirmeye çalışır. Özellikle siz ebeveynler çocuklarınızı tehlikelerden koruyacağınızı düşünürken onları sıkarak kendinizden daha da uzaklaştırabilirsiniz. Çünkü özellikle ergen çocuklar arkaların da hep bir ebeveyn görmekten hoşlanmazlar. Biliyorum peşlerinden ayrılmak çok zor çünkü günümüz de gençlerden özenilerek çocukların da kötü şeylere bulaştıklarını görüyoruz ancak çocuklarınızın arkasın da devamlı koşturmak yerine onlara kaliteli zamanlar sunabilirsiniz. Çocuklarınıza güzel zaman geçirebilecekleri aktiviteler edindirerek onları tehlikelerden korumak daha mantıklı. Çünkü çocuklar aslın da yaramazlıklarını , çok gezintilerini yaramaz oldukları için yada size garezleri oldukları için yapmazlar yetişkinler ile çocukların enerjisi farklıdır.

Çocuklar da bitmek bilmeyen oldukça yüksek bir enerji vardır. Hatta bunu deneyebilirsiniz bile örneğin çocuğunuza geceden sabaha kadar oturma teklifi yapsanız muhtemelen reddetmez uykusuzluğa siz bile dayanamayabilirsiniz ama evinizin miniği göreceksiniz ki cin gibi uykusuz şekil de hala dimdik oldukça enerjili karşınızdadır. İşte değinmek istediğim en önemli konu da bu çocuklarınızın enerjilerini atmaya ihtiyacı var bu yüzden çocuklarınızı yalnızca sokağa çıkarmak yerine onlara daha güzel ve yararlı aktiviteler kazandırabilirsiniz. Bu aktiviteler ne olabilir ? Spor, tiyatro, müzik, oyun ,resim görsel ve sanatsal bir çok şey ya da ailece birlikte zaman geçirmek. Çocukların aslın da en çok hoşlandığı şey de ailesiyle birlikte gezintiye çıkmaktır. Çocuklar kendi başlarına ne yapacaklarına karar veremedikleri için doğal olarak sıkılarak yaramazlık yaparlar. Çocuklarınızı kaliteli ve sağlıklı yaşama götürecek tek kişiler de siz ebeveynlersiniz. Unutmayın ki yaramaz yada uslanmaz çocuk yoktur enerjisi oldukça yüksek ve bu enerjiyi atamayan yaramazlığa sürüklenen çocuk vardır. Siz de hala çocuğum uslansın diye bekliyor musunuz? O halde ne duruyorsunuz? Çocuğunuza kaliteli ve sağlıklı yaşam sürdürmenin vakti gelmedi mi ?