Dekorasyonun Hayatımızdaki Yeri

Alış verişin kolaylaştığı, eşyaların hayal hızında elimizin altında olduğu iç dünyamız olan evlerde insanoğlu çeşitli sebeplerle sürekli yer, mekân, eşya dekorasyonuna gitmektedir. İnsanın hayalleri nere yetişiyorsa ihtiyaç dairesinin de o kadar geniş olmasından, dekorasyonun hayatımızdaki yeri büyük hız kazanmıştır. Dekorasyon beş ana istek üzerinde şekillenmektedir. Bu beş istek dekorasyonun uygulanacağı alan düşünüldüğünde şu şekilde gerçekleşmektedir. Duvar renkleri, perdeler, halılar, yer döşemesi (3d zemin kaplama), mobilyalar ve tamamlayıcı eşya objelerdir.

dekorasyonun-hayatimizdaki-yeriBu beş ana istek, odanın ve mekânın şekil, düzen ve renk olarak orta çıkarmakla kalmamakta ayrıca mekânın atmosferi, insanın zekâsını, ruh halini, kanın hareketliğini etkilemektedir. İnsan gözünün algılayabileceği on milyona yakın renk olduğunu düşündüğümüzde dekorasyonun hayatımızdaki yeri ile insan ruhu arasında sıkı bir bağ olduğu görülecektir.

Dekorasyonda hareket, neşe canlılık uyandıran sıcak renkler seçildiğinde canlı, ölçüleri büyük, eşyaları yakın ve gruplaşmaya elverişli mekânlar oluşturulabileceği gibi, soğuk renkler seçildiğinde dinlendirici, sakin, ölçüleri küçük, eşyaları uzak gösteren geniş mekânlar elde edersiniz. Güneş gören ve görmeyen büyüklüklerine göre odaların renk seçimleri ifade ettiğimiz duygulara göre şekillenmektedir. Aile bireylerinin dinlendikleri yerlerde, mekânlar iç açıcı ve rahat, konulan mobilya, renk ve şekilleri perdeler ile uyumlu olmalıdır. Güneşi az gören ortamlarda hem tül hem perde görevini birlikte gören desenli desensiz kumaşlar tercih edilebilir.

Belirlenen mekânların dekore edilecek odaların uygun mobilya ve tamamlayıcı objeler ile orta çıkmaktadır. Herhangi bir mekânın dekorasyonuna karar verirken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunlar kendi kişisel tercihinizin yanında başkasının gözü ile görebilmenizi sağlayabilecek fikirlere açık olma, mekânın büyüklüğü ve yaşam tarzının mekân güzelliğinde belirleyici olmasıdır. İfade ettiğimiz gibi dekorasyonun hayatımızdaki yeri, insanın hayatındaki değişikler ile ortaya çıkmaktadır.

Doğum ile başlayan bu süreçte, her bir insana farklı kişilik dekorasyonlarına bürünmektedir. Vücudumuzdaki bu değişim yerini, iç yansımamız olan dekorasyonlara bağlanarak yaşam tarzımın ruh halini aksettirmektedir. Şunu unutmayalım, dekorasyonun hayatımızın bir parçası olmasından, ilham kaynağımız doğadan esinlenerek rahatlıkla mekân dekorasyonları yapılabileceğinden dolayı doğadan bir ilham kaynağımızın olması yeterli.