Dekoratif Mumluk Modelleri

Evde kullandığınız mumlarınız için el yapımı usullerle hayal gücünüzü kullanarak harika mumluklar meydana getirebilirsiniz. Bunun için ilkin yapmanız gereken, evdeki tüm nesnelere, kendi fonksiyonları dışında bakmayı başararak alıcı gözle yaklaşmak ve ‘ben bundan ne üretebilirim’ düşüncesi ile bakmaktır. Dilerseniz size düşünülmüş, ilham vermesi açısından birkaç Dekoratif Mumluk Modelleri önerelim.

dekoratif-mumluk-modelleri

Evimde Mumlarımı Kendi İmkânlarımla Nasıl Dekore Edebilirim?

Mumunuzu şık ve plastik bir çay altlığına montelenin. Sonra bu mumun sığabileceği büyüklükte cam bir fanusun içini yarısına kadar suyla doldurun. Suyun içine de dilediğiniz 1 renkte mürekkep damlatarak renklendirin. Daha sonra fanusun dışını da silikon yapıştırıcı yardımıyla süsleyin.

Yapıştıracağınız şeyler arasında boncuklar, kurdeleler, tüller olabilir. Bir şey yapıştırmak istemiyorsanız fanusu ojeyle ya da cam boyasıyla boyayarak da süsleyebilirsiniz. Fanusu süsleme işleminiz bittiğinde de, plastik zemine montelendiğiniz mumu fanusun içine koyun. Çok estetik bir görüntü elde edeceksiniz.

Başka neler yapılabilir? Bir fikir daha: Mum Salıncağı…

Evinizin seçtiğiniz bir bölgesine minik bir salıncak kurup oraya bir sürü renkli mumlar dizerek evinizde rüya gibi bir dekor oluşturabilirsiniz. Bunun için lazım olan malzemeler:

-4 adet olmak üzere çengelli çivi (Tavan betonsa beton çivisi, ahşapsa ahşap çivisi almaya özen gösterin ancak muhakkak çengelli/ halka şeklinde çivilerden olsun)

– Aynı uzunlukta olmak üzere (yaklaşık 2-2,5 metre), orta boy kalınlıkta iki adet çuval ipi

– Boyu 55 cm, eni 35 cm ebatlarında, gardırop kapağı inceliğinde bir tahta

– Farklı boylarda ve renklerde çeşit çeşit mumlar (yaklaşık 20-25 adet)

Evin seçtiğiniz bölgesine çivileri ölçerek aynı aralıklarla karşılıklı bir biçimde ve tam olarak dikdörtgen biçiminde çakın. Sonra bu çivilerden karşılıklı sağ yana bir çuval ipini; karşılıklı sol yana da diğer çuval ipini geçirin ve kuvvetlice bağlayın. Daha sonra tahtanızı bu iplerin içinden geçirerek yerleştirin ve salıncağınızı oluşturun. En sona ise, salıncak tahtamıza mumlarımızı dağınık halde dizmek kalıyor. Dilerseniz mumların arasına yapraklar ve taşlar da yerleştirerek görüntüyü daha da zenginleştirebilirsiniz.