DETOKS ETKİLİ TARÇINLI MACUN

Detoks, vücudu toksinlerden temizleme ve arındırmadır. Herkesin vücudunu dinlendirmeye ve arındırmaya ihtiyacı vardır. Vücudumuz, her gece ve sabah erken saatlerde kendini temizlemeye programlanmıştır, fakat yiyeceklerde, havada ve suda doğal olmayan toksinlerin vücuda aşırı yüklenmesinden ve aşırı yorgunluk, yıpranan sinir sisteminden dolayı metabolizma normal temizleme sürecini gerçekleştiremez. Bu sebepten detoks yapmaya yardımcı gıdalar alınması gerekmektedir.

Detoksa ihtiyacınız olduğunu gösteren belirtiler;

Baş ağrısı, sırt ağrıları, eklem ağrıları, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, gerginlik, uyku hali, gözlerde irritasyon, baş dönmesi, hazımsızlık, kabızlık, değişken ruhsal yapı, sinüslerin tıkanması, yorgunluk, deri dökülmeleri şikayetleriniz varsa detoksa ihtiyacınız olabilir.

Bu yazımızda enerji veren, zihin yorgunluğunu gideren, metabolizmayı çalıştıran, kilo verdiren detoks etkili macun tarifini paylaşacağız.

Malzemelerimiz:

500 gr. doğal bal, 1 tatlı kaşığı toz tarçın, 1 tatlı kaşığı toz zencefil, 3 adet defneyaprağı, 1 çay kaşığı toz karabiber, 10 adet karanfil, bulabilirseniz birkaç tane kakule.

Hazırlanışı ve uygulaması;

Balı bir tencerenin içine koyup ocağın üzerine koyun. Tencere çelik ya da seramik olmalı. Isınmakta olan balın içine tarçın, zencefil, defneyaprağı, karabiber, karanfil ve kakulenin yapraklarını soyup içinden çıkan çekirdeğini ekleyin. Bal kaynamaya başlayınca hemen ocaktan alın. Sıcakken süzüp bir kavanoza boşaltın. Soğuduktan sonra kavanozun ağzını kapatıp karanlık bir yerde 1 hafta bekletin.

Sabah ve akşam bir tatlı kaşığı hazırladığınız baldan yiyebilirsiniz. Tüm aile üyelerine yedirebilirsiniz.

Yüksek tansiyon, migren ve kalp spazmı rahatsızlığınız varsa karışımın içine karabiber koymadan hazırlayın. Karabiberin kan dolaşımı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu rahatsızlıklarınız yoksa karabiber ilave ederek karabiberin yağ yaktırıcı etkisinden dolayı zayıflayabilirsiniz.

Sabah ve akşam tarçınlı macundan bir tatlı kaşığı yiyerek enerji dolu, güçlü ve sağlıklı olabilirsiniz.