DOĞAL DUDAK BAKIMI

Yüzümüzdeki ilk dikkat çeken yerimiz dudaklarımızdır. Dudaklarımıza da yüzümüz gibi bakım yapmamız, ölü derilerden arındırıp nemlendirmemiz gerekir. Dudakların doğru şekilde bakımlarını yapmak gün içinde daha güzel, çekici görünmemizi sağlar. Mevsim değişiklikleri, psikolojik sorunlar, sağlıksız beslenmeden bile kolayca etkilenen dudaklar için doğal bakım önerilerimizi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Dudaklarınızın, soluk, mat, kuru görünmesine neden olan ölü derilerinden arındırmanız gerekir. Bunun için diş fırçanızı ıslatın, dudaklarınızı birkaç dakika fırçalayın. Dudaklarınız daha canlı, daha parlak görünür, ölü derilerden de arınmış olur. Bu işlemi alışkanlık haline getirin. Dudaklarda biriken ölü deriler kötü görünüme sebep olur.

Mutlaka dudaklarınız için nemlendirici kullanın. Dudakları kışın soğuktan ve yazın sıcaktan korumanın en iyi yolu nemlendirici kullanmaktır. Kış aylarında dudaklarınız çatlıyorsa kakao yağı kullanabilirsiniz.

Rujlar dudaklarınızı sadece renklendirirler, bakım yapmazlar. Ruj sürmeden önce dudaklarınıza nemlendirici ve parlatıcı sürün. Önce nemlendirici ve parlatıcıyı uygulayıp üzerine ruj sürmek dudaklarınızı daha canlı gösterir, dış etkenlere karşı daha iyi koruma sağlar.

Her zaman bir miktar nemli kalması gereken dudaklarınızın nemini korumak için günlük su ihtiyacınızı mutlaka karşılayın. Vücudunuzu susuz bırakmak ilk başta dudaklarınızı kurutur.vücut ve cilt sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineral desteklerinizi mutlaka alın.

Kuruyan dudaklara maske tarifi:

1 yemek kaşığı toz şeker, bir tatlı kaşığı bal, beş altı damla greyfurt suyunu karıştırın. Dudaklarınıza sürüp beş dakika masaj yapın. Dudaklarınız pürüzsüz ve yumuşak olacaktır.