Dukan Diyeti Attack ve Weight Loss Aşamalarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dukan Diyeti, protein ağırlıklı yapılan ve sizlere hızla kilo vermenizi sağlayan bir programdır.4 aşaması bulunan diyet programının ilk ve en önemli aşaması, Attack ile yani atak aşaması ile başlar. Bu aşamada yapmanız gereken, protein içeren gıdaları tüketmek olacaktır. Bol miktarda su içmeli ve yulaf kepeği de tüketmeye başlamalısınız. Bu uygulamaya göre çok yağlı balık yememeli ve kesinlikle hayvansal yağları da tüketmemelisiniz. Çünkü hiçbir faydası olmadığı gibi, bu durum sizin diyet listenizi de bozar ve kilo vermenize engel olur. En çok dikkat etmemiz gereken bir diğer hususta, beslenmenin yanı sıra kendinizi fazla yormadan ama mutlaka yapmanız gereken egzersizlerdir. Egzersiz deyince aklınıza ağır sporlar gelmesin. Yaklaşık 25 veya 30 dakikalık tempolu yürüyüşler de birer egzersizdirler.

1.aşama olan Attack seviyesinde, yulaf kepeği tüketimi de ayrı bir önem taşıyor. Yoğurdun içine, 1,5 yemek kaşığı kadar yulaf kepeği koyup tüketirseniz; kabızlık sorununuzu da çözmüş olursunuz. Yulaf kepekli yoğurdu, ara öğün olarak yiyebilirsiniz. Bu aşamada protein tüketmeniz gerektiği için ve öğünler arası farklılık olması açısından, öğlen yemeğinde ızgara bir tavuk, akşam yemeğinde de ızgara bir balık yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltısında yumurtayı unutmuyoruz tabii ki.(omlet şeklinde de olabilir.)

2.aşama Weight Loss ise; birinci aşamadaki gıdalara, sebzelerin de eklenmesi ile oluşur. İçinde karbonhidrat içermeyen sebze seçimleri yapmalıyız. Pancar, havuç ve patates gibi besinlere dikkat etmeliyiz. Ancak ıspanak, patlıcan, marul, bol yeşillik, domates, kereviz, kabak gibi sebzeleri rahatlıkla yiyebiliriz.

Sağlıklı bir birey olmak için öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.