Dukan Diyeti Nedir?

Pierre DUKAN, Fransa’nın ünlü bir diyetisyeni ve de beslenme uzmanıdır. Obezite, özellikle batıda çok yoğun olup, insanlar obezite sebebiyle pek çok hastalıkla mücadele etmek durumunda kalmaktadırlar. Pierre Dukan’ın obeziteye karşı başlattığı mücadele ise, çok eskilere dayanır.1975 yıllarından itibaren bu konu üzerinde çalışmaları bulunmakta olup, burada asıl amaçladığı ise obezitenin sebep olduğu hastalıkların yaşanmamasıdır. Bu hastalıkların başında da maalesef ki kalp krizleri ve dolaşımdan kaynaklanan bozukluklar gelmektedir.

Pierre Dukan’ın senelerce üzerinde çalıştığı ve evreleriyle beraber anlattığı bu diyet programı ile ilgili hazırladığı kitabı; Je Ne Sais Pas Maigrir ile Fransa’da satış konusunda rekorlar kırmış olup, milyonlarca kişinin de yoğun ilgisini görmüştür. Halen milyonlarca da takipçisi bulunmaktadır.

Sizi yormayacak ve rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu diyet programının bir önemli özelliği de, diyet programında yaşayacağınız atakları ve nelerle karşılaşacağınızı bilmenizdir. Sizi her anlamda yönlendirir. Klasik bir diyet programından uzak olan DUKAN DİYETİ’nde, Dr.Pierre Dukan aynı zamanda koçluk programı da uygulamaktadır. Sadece kendi ülkesi olan Fransa’da değil, pek çok ülkede de tanınmakta ve hazırladığı bu diyet programı uygulanmaktadır.

Dukan Diyeti, tamamen protein ağırlıklı bir diyet olup, sadece 25 dakikalık bir yürüyüş programı veya egzersizle de tamamlayabileceğiniz bir diyet programı özelliğindedir.

Attack, Weight Loss, Stebilization ve Cruising olmak üzere dört aşamadan oluşur. Bu aşamaları öncelikle kısaca tanımlayacak olursak; 1) Atak, 2)Seyir, 3)Pekiştirme veya Güçlendirme olarak geçer. 4) Koruma aşamalarından oluşur.

Diyet yapmak için en önemli kural; emek vermek ve sabır göstermek gerektiğidir.