Dukan Diyetinin Atak Aşamasında Neler Yemeliyiz?

Dukan diyeti, Dr Pierre Dukan tarafından geliştirilmiştir. Öncelikle Fransa’da daha sonra daha pek çok ülkede uygulanmış ve halen de uygulanmaya devam etmektedir. Dukan diyetinin çıkış amacı, obezite ile mücadeledir. Dr.Pierre Dukan hem bir beslenme uzmanıdır, hem de bir diyetisyendir.

Dukan Diyeti dört aşamadan meydana gelir. Bu aşamaların ilki ve en temeli Atak Aşamasıdır. Protein ağırlıklı uygulanan bu diyet programının 1.aşamasına başlarken, sıvı tüketiminiz çok önemlidir. Günde en az 1,5 lt-2 lt su içmeniz gerekiyor. Her gün 25 veya 30 dakikalık yürüyüş veya egzersiz ile de diyet programınızı desteklemeniz gerekmektedir.

Diyet programında kaç kilo vermeniz gerektiği belirlendikten sonra; atak aşaması (evresi) ile hemen programa başlayabilirsiniz. Bu aşamanın süresi, vermek istediğiniz kilo ile orantılı olarak belirlenir. Maximum 10 güne kadar uygulayabileceğiniz bu aşamada, protein içeren besinleri istediğiniz kadar ve istediğiniz zamanlarda tüketmeye başlıyorsunuz.

Protein içeren besinler hakkında biraz genel bilgi verecek olursak:

Listenin başında etler gelmektedir. Et seçimi yaparken az yağlı etleri tercih etmelisiniz. Hayvansal yağlar kesinlikle listemizde yer almaz ve sizin de tüketmemeniz gerekir. Dana antrikot, yağsız kıyma tercih edebilirsiniz. Etlerinizi pişirirken ızgara olarak hazırlamanız gerekir.

Bu diyet programında sakatat tüketebilirsiniz. Deniz ürünleri ve balık da tüketilecek gıdalar arasında bulunur. Sabah kahvaltısında yumurta, yağsız süt ve süt ürünlerini de yiyebilirsiniz. Günde en fazla 1 bardak süt içebilirsiniz.

Bu aşama en önemli aşamadır ve diyet programınızın bel kemiğini oluşturur. Dolayısıyla programa başlarken kilo vermeye de başlayacaksınız.