Dukan Diyetinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dukan Diyeti hızlı kilo verdirmeyi ve verilen kiloları da geri almamak için formunuzu koruyup, mevcut kilonuzu sabitlemeyi sağlayan, protein ağırlıklı bir diyet programıdır.4 Aşamadan oluşan dukan diyet programında, her aşamanın farklı özellikleri vardır.

Dukan diyet programı değil ,tüm diyet programları için geçerli en önemli kural; sağlık kontrollerinizin yapılmış olması ve doktorunuzun da bilgisi dahilinde hareket ediyor olmanızdır. Çünkü özellikle dolaşım bozukluğu olan kişiler, kalp krizi geçirmiş ve halen risk altında olan kişiler, şeker hastaları, hamile ve halen emzirmekte olan hanımlar özellikle tüm diyet programları için, önce doktorları ile görüşmeliler ve kendilerince bir yol izlememelidirler.

Bu diyet programının en önemli özelliklerinden bir tanesi de size kalori sınırlaması getirmez. Protein diyeti olmasına rağmen, protein sınırlaması da getirmemektedir. İstediğiniz zamanda ve istediğiniz miktarda protein tüketmeniz mümkündür.

Size yemeniz gereken besinlerle ilgili bir ölçü vermez. Yani 2 kaşık sebze, maksimum 3 kaşık pilav gibi sınırlamaları yoktur. Sadece hangi besinleri, hangi aşamalarda tüketmeniz gerektiği önemlidir. Hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar ve verdiğiniz kiloları da geri almadan, mevcut kilonuzu korumanız için size bir koruma programı sunar. Dukan Diyet programında, hem ekstra yiyebileceğiniz besinler vardır, hem de diyet program aşamalarında kendinizi ödüllendirdiğiniz öğünler bulunmaktadır.

Kabızlık ile ilgili bir problem yaşamanız durumu söz konusu olursa; her gün 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketerek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Yulaf kepeğini bir kase yoğurdun içine koyup yemeniz mümkündür.