Dukan Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Dukan Diyeti ismini Fransız beslenme uzmanı ve diyetisyen Pierre Dukan’ dan almıştır. Fransa’da kitapları milyonlar satan ve yine milyonlarca takipçisi olan Dukan’ın obeziteye karşı açtığı mücadele ile Dukan Diyet Programını hazırlamıştır. Protein ağırlık olan bu diyet listesine göre ilk aşamada tamamen protein bakımından zengin besinler ile beslenmeniz gerekmektedir. Protein açısından zengin besinler dediğimizde ilk aklımıza gelen besinler et, sakatat, yumurta, şarküteri( ancak yağsız olma şartı vardır), deniz mahsulleri ve balıktır.

Bu protein tüketimini yaparken hayvansal yağlardan kesinlikle uzak durmanız ve yememeniz gerekir.100 adet gıdaya izin verilir ve kalori hesaplaması yapmanıza da gerek yoktur. Aşamaları takip edip, diyet programını doğru uyguladığınız takdirde; kilo vermeye başlayacak ve sonrasında da mevcut kilonuzu korumaya alacaksınız.

Dukan diyetinde tükettiğiniz su miktarı çok önemlidir. Ayrıca her gün, düzenli olarak yürüyüş veya egzersiz yapmanızı sağlar. Verdiğiniz kilo miktarı diğer diyetlere göre daha fazladır. Sağlıklı bir şekilde zayıflarsınız ve bu verdiğiniz kiloları geri almamak için de koruma programını uygularsınız. Çabuk kilo vermek sizi ayrıca da motive eder. Sağlıklı bir kiloya ulaştıktan sonra da, daha sağlıklı besleneceğiniz için bu durum, sizin için bir yaşam tarzı haline gelir.

Dukan Diyetinin ilk çıkış amacının obeziteyi yenmek olduğunu belirtmiştik. Özellikle batılı ülkelerde bu sorun, insanların hayatlarını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Siz de bu diyet programı ile hedeflediğiniz ve sağlıklı olan kilonuza kavuştuktan sonra, sağlığınızı tehdit eden risklerden uzaklaşmış olacaksınız.