Dukan Diyetinin Genel Hatları Nelerdir?

Dukan Diyeti adını, Fransa’nın ünlü beslenme uzmanı ve diyetisyeni olan, milyonlarca kişinin takip ettiği Fransız Pierre Dukan tarafından almıştır. Özellikle Batılı ülkelerde obezite bir hastalıktır ve ciddi bir sorundur. Dr.Pierre Dukan’ın obezite ile olan mücadelesi,1975 senelerinde başlamıştır. Fransa’da son derece yoğun ilgi gören Dr.Pierre Dukan’ın çıkardığı kitap, satış rekorları kırmış ve çok yoğun ilgi görmüştür. Sadece diyet programı vermekle kalmayan beslenme uzmanımız, aynı zamanda 4 aşamalı hazırladığı programla birlikte koçluk desteği de sunmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için yapmanız gereken şeylerin başında hem düzenli Dukan Diyet Programını uygulamak ve günlük yaklaşık 25 dakika kadar egzersiz veya yürüyüş yapmak olacaktır.

Diyet programı; protein ağırlıklıdır. Bu program düşük yağ ve karbonhidrat ağırlıklıdır. Bol sıvı tüketmeniz ve 4 aşamaya göre hareket etmeniz gerekir.

1.Aşamada Attack yani Atak bulunmaktadır. Bu aşamaya göre,10 gün boyunca (yani diyetin başladığı ilk 10 gün olarak kabul etmekteyiz.), protein açısından zengin besinler tüketilmektedir. Protein bakımından zengin besinlerin başında et, balık ve yumurta gelmektedir. Bu aşamada, sadece protein içeren besinleri tüketiyorsunuz ancak hayvansal yağlardan kesinlikle uzak duruyorsunuz.

2.Aşamada Weight Loss bir diğer bilinen ve halk dilinde kullanılan adı da Seyir Aşamasıdır. Bu aşamada sebze ağırlıklı olacak. Ancak atak aşamasındaki protein alımına ek olarak devam edilecektir.

3.Aşamada Stabilization yani bir diğer adı ile Güçlendirme Aşamasıdır. Bu aşamanın özelliği de ;Atak ve Seyir Aşamasına nişastalı yiyecekler (örneğin makarna veya ekmek gibi besinler) ve meyve ilavesi olmaktadır.

4.Aşama ise Cruising; bu aşama ise Koruma aşaması olarak geçmektedir. Kısacası atak adımını, haftanın bir günü uygulayarak sağlanan bir aşama özelliğindedir.