Dukan Diyetinin Temeli olan 4 Evresi Hakkında Genel Bilgiler

Dukan Diyeti; sizi bunaltmadan, kalori hesabı yaptırmadan ve sınırlamalar koymadan yapabileceğiniz bir diyet programıdır. Bu diyet programında, düzenli egzersiz yapmanız ve bol sıvı tüketmeniz gerekir. Düzenli egzersiz, bu programda önemlidir. Ancak sizi zorlayacak ağır programlardan bahsetmiyoruz. Günlük 25 dakika veya yarım saatini ayırarak yapacağınız, tempolu bir yürüyüş yeterlidir.

Dukan Diyetinin 4 aşamasının başlangıcı: Atak evresidir. Bu evrede protein içeren gıdaları tüketmelisiniz. Besinlerle ilgili bir sınırlamanız yoktur. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Protein içeren gıdalar; et, yumurta, balık, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleridir. Bu evrede sadece protein alarak besleniyorsunuz. Yaklaşık 10 gün süren atak aşamasından sonra; 2.aşamaya geçebilirsiniz.

2.Aşamada tüketmeniz gereken besinlere sebze ilavesi olmaktadır. Ancak seçeceğiniz sebzelerin nişasta içermemesine dikkat etmeniz gerekir. Yine sebze tüketiminde sınır yoktur. Ancak protein alımınızı da ihmal etmiyorsunuz.

3.Aşamaya geçtiğimizde; protein ve sebze tüketimine ilave olarak karbonhidrat içeren gıdalar da ilave olmaktadır. Haftanın bir günü pilav, makarna ve ekmek tüketebileceğiniz gıdalar arasındadır. Bu aşamaya geldiğinizde haftada 2 öğün kendinize ödüllendirme yapabilirsiniz.

4.Aşama ise son aşamadır. Bu aşamada, diyet programınız sizi özgür bırakmaktadır. İstediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz sadece haftada bir günü protein almaya ayırmalısınız. Yulaf kepeğini mutlaka tüketmeli ve bol sıvı almalısınız.

Dukan diyet programında, tüketeceğiniz besinlerle özel tarifler hazırlayabilirsiniz. Örneğin yulaf kepeği sık tüketmeniz gereken bir besin. Yulaf kepeğinden kendinize ekmek de yapabilirsiniz, krepler de hazırlayabilirsiniz.