Fesleğenli ve Domatesli Makarna Tarifi

Makarna gibi bir lezzete, fesleğen ayrı bir tat katmaktadır. Kokusu ve tadı makarnaya çok yakışıyor. Fesleğen her zaman mutfağınızda bulunsun ki, yemeklerinizde de kullanabilin. Fesleğenli ve domatesli makarna yapılması çok kolay bir tariftir. Çok fazla malzeme gerektirmeyen bu makarna tarifimizi, etlerinizin yanında veya tavuğun yanında da servis yapabilirsiniz. Son dönemlerde soslu makarnaları tek çeşit bir ana yemek olarak da görmek mümkün. Özellikle çalışan hanımlar için çok pratik.

Fesleğenli ve Domatesli makarnamız için gerekli malzemelerimiz.

*Yarım paket fiyonk makarna

*4 adet orta boy domates

*2 yemek kaşığı tatlı biber salçası

*Az sıvıyağ

*Tuz

*Karabiber

*Fesleğen

*Bir tutam maydanoz

Gelelim bu kolay ve lezzetli tarifimizi hazırlamaya:

Öncelikle yarım paket fiyonk makarnamızı, az sıvıyağ ve tuzunu ilave ettiğimiz tenceremizde haşlıyoruz.(Eğer siz de benim gibi makarna ve çeşitleriniz çok seviyorsanız, bir adet makarna tenceresi edinmenizde fayda var.)

Makarnamız haşlandıktan sonra, süzüp kenara alıyoruz. Diğer tarafta sıvıyağ koyduğumuz tenceremize 4 adet orta boy domatesimizi rendeliyoruz veya küp küp minicik şekilde doğruyoruz.2 yemek kaşığı tatlı biber salçamızı da ekledikten sonra domates ve salçayı iyice pişiriyoruz. En son tuzunu, karabiberini ve fesleğenini de ilave edip yaklaşık iki üç dakika kadar daha pişirdikten sonra, fesleğen mis gibi kokusunu veriyor. Haşladığımız ve süzdüğümüz makarnamızı ilave ediyoruz.

Makarnamız servise hazır hale geldi artık.

Servis tabağına alıyoruz ve isteğe bağlı olarak ki maydanoz her derde deva, üzerine maydanoz kıyıyoruz. Maydanozu eğer tercih etmiyorsanız makarnalarınızı her zaman kaşar peyniri rendesi ile de süsleyebilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.