Fırında Sebzeli Kalem Makarna

Makarna severler için çeşit bitmez. Sade, peynirli, kıymalı ve sebzeli de bu çeşitlerden sadece bir tanesi. Sebzeli makarnayı fırında pişirip üzerine de rende kaşar peyniri koyup eriteceğiz. Ağzınızda dağılacak olan bu makarna tavuk veya etin yanına çok yakışmaktadır.

Fırında sebzeli makarnamız için gerekli malzemelerimize gelince:

*Yarım paket kalem makarna

*1 su bardağı süt

*1 su bardağı kaşar peyniri rendesi

*3 Kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir

*1 küçük kutu garnitür (bezelye, havuç ve patates olacak)

*2 yemek kaşığı tereyağ

*Tuz ve karabiber

*Az sıvıyağ ve bir çimdik tuz

Fırında sebzeli makarna için gerekli malzemelerimizi verdiğimize göre hemen makarnamızı hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle yarım paket kalem makarnamızı az sıvıyağ ve bir çimdik tuz koyarak kaynattığımız suda güzelce haşlıyoruz. Makarna süzgecine aldıktan sonra, soğuk sudan geçirmeyi unutmayalım. Makarnamız haşlandığına göre fırın kabının içine, makarnamızı aldıktan sonra bezelye, havuç ve patatesten oluşan garnitürü makarnamızın üzerine döküp kaşıkla karıştırıyoruz.

Diğer tarafta, teflon bir tavanın içinde 2 yemek kaşığı tereyağı eritip üzerine 1 su bardağı süt ve 3 kibrit kutusu beyaz peyniri de koyup iyice eritiyoruz. Makarnamızın üzerine döktükten sonra 1 su bardağı kaşar peyniri rendesini de üzerine döküyoruz. Kaşar peyniri rendesi, fırında eriyip makarnanın üzerinde dağılacak.

Sebzeli makarnamızı hazırladığımıza göre, fırınımızı önceden ısıtıp, fırına koyabiliriz. Güzelce kızardıktan sonra, dilimler halinde et veya tavukla servis yapabiliriz.

Herkese afiyet olsun.