Genel Kültür Olgusu Bir Süreç Midir?

Genel kültürün oluşmasındaki temel bileşen insan, bilgi ve paylaşım aracıdır. Bunlar bir araya gelerek genel kültürü oluşturur, değiştirir ve geliştirir. Genel kültürün ortaya çıkması bir sürecin ürünüdür. Bu sürecin sonunda bilgi ve bu bilginin paylaşımıdır. Genel kültür biranda ortaya çıkacak kadar kolay bir olgu değildir. Bunun için emeğin verilmesi gerekmektedir. Verilen emeğin sonucunda ulaşılan bilgiyi veya bilgileri değiştirerek aynı anda başka bilgilerde ortaya çıkabilir.

Genel Kültürün Bel Kemiği Bilgiye Ulaşmanın Yolu

Öncelikle bir bilgiye ulaşmak için birçok aşama ve çeşit vardır. Ulaşmak istediğimiz bilginin kalitesi çok önemlidir. Bir akademik bilgi öğrenmek için bazen aylar bazen yıllar almaktadır. Sonu gelmeyecekmiş gibi uygulanan deneyler vs. sırf bir bilginin gün yüzüne çıkması içindir. Bu bilgi pek işimize yaramaz diye düşünebiliriz fakat bir bilginin ortaya çıkışı demek başka bilgilerin ortaya çıkışına yardımcı olacaktır.

Bilgiler adeta birbirlerine yardım edercesine bir başka bilginin ortaya çıkmasına vesile olur. Biz ise bu üretilen bilgiyi aldıktan sonra paylaşmakla mükellefiz çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır. Akademik bilgi dışında normal sıradan bilgiler diyebileceğimiz bilgiler ise akademik bilgiler kadar ulaşılması zor yerlerde değillerdir. Her an karşımıza çıkan bu bilgiler daha basit ve akademik bilgiler kadar kompleks değillerdir. Basit bilgiler daha akılda kalıcı ve daha sık kullandığımız bilgilerdir.

Genel Kültürün Kültürü

Bu iki bilgi çeşidi genel kültürün bir anlık değil bir süreç olduğunu gözler önüne seriyor. Bizler bilgiye ulaştığımızda kolay edinirken aslında arkasında bir ekip varmışçasına süregelen bir fonksiyonel bir akımdır. Akımın sonunda biz bilgiye kavuşurken genel kültür duvarımıza bir tuğla daha eklemiş oluruz. Genel kültür adı üstünde kültür biranda olmayacağı gibi kendisi de bir anda meydana gelmez.