İkinci El Araç Alırken

Sıfır araç fiyatlarının artması ve ilave olarak eklenen yüksek vergiler araç alacakların hedefini ikinci el otomobil piyasasına çevirmesine yol açtı. İkinci el oto piyasasında temiz ve az kullanılmış kaliteli otomobil satan galeriler olduğu gibi, artan otomobil piyasası kötü niyetli oto satıcılarının da ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. İkinci el oto alacak olan ya da ikinci el otomobil piyasa araştırması yapanların dikkat etmesi gereken hususları aşağıda sıraladık

ikinci el arac alirken

İkinci el oto almaya niyetlenen birisinin öncelikle fiyat odaklı mı kalite odaklımı araç alacağı hususunda kesin bir hedef belirlemesi gerekmektedir, Fiyat odaklı ikinci el oto alacak olan birisinin internet ortamında fiyat araştırması yapması, güncel fiyatlar hakkında somut ve net bir fikre sahip olmasını sağlayacaktır. İkinci el oto alırken önceliğimiz kalite ve sağlamlık ise internet ortamında araştırma yaptıktan sonra ikinci el oto pazarları ya da galerilere gidilmesi daha sağlıklı olacaktır. İkinci el oto alımında internetten araştırma yapılıyor ise ilk dikkat edilmesi gereken husus araç plakalarının açık olmasıdır. Plakası açık olmayan araçlar konusunda yeterli açıklama olsa da buna itibar edilmemesi ve plakası açık olmayan aracın kesinlikle alınmaması gereken bir araç olduğu unutulmamalıdır.

Araç alımı konusunda önceliğimiz hem kalite ve ekonomik fiyat ise, internet ve fiziki şartlarda gerekli araştırmayı yapıp, ikinci el otoların geçmişe dönük kaza, hasar ve muayene tarihlerini net olarak belirten Emniyet Genel Müdürlüğünün de anlaşmalı olduğu sms ile bilgilendirme servisi 5664’e sms gönderilerek, ikinci el otonun plakası ve hasar yazılarak detaylı bilgi edinilebilir. İkinci el oto konusunda tramer kaydı çıkarıldıktan sonra herhangi bir aksilik görünmüyorsa aracın genel özellikleri ve fiziki taraması için güneşli ve açık bir havanın tercih edilmesi elzemdir. Kapalı ve yağmurlu ya da gece vakti bakılan ikinci el otoların çizik, vuruk ve boyalı hali varsa bu durum net olarak görülememektedir. Bu aşamalarda alınacak araçta herhangi bir sorun görünmediyse bir oto tamir servisine aracın sahibi ile birlikte gidilerek motor, mekanik ve elektrik aksamının gerekli tetkiklerini yaptırdıktan sonra aracın sağlıklı ve güvenli çalıştığına ilişkin rapor alındığı takdirde artık satış işlemlerini yapabiliriz.

İkinci el oto piyasası her geçen gün biraz daha değer kazanıyor. Ancak bu durumu fırsata çevirmek isteyenlere engel olmak, maddi ve manevi anlamda zarar görmemek için geniş kapsamlı araştırma yapmadan ikinci el oto alınmamalıdır.