Kadın ve Moda

Moda denildiğinde ilk aklımıza gelen şey herhalde zamana ayak uydurmak, ona göre yaşamını şekillendirmektir. Çağın gereklerini yerine getirip bir model oluşturmaktır. Bu gerek giyinmek, gerek beslenmek ve gerekse tüm yaşantımız için böyledir. Yani moda hayatımızın her alanında vardır aslında. Ama modanın biz kadınlar için daha önemli bir yeri vardır.

Öncelikle kadın ev yönetimini erkeğe göre daha çok üstlendiği için yeni çıkan mutfak, mobilya, ev eşyası vb. ürünleri daha yakından takip edebilme şansına sahiptir. Ülkemizde kadınlarımızın okuma oranı erkeklere göre daha düşük olduğu için, kadınlar ev hayatıyla daha çok ilgilenmek zorunda kalır. Bu da kadınların televizyon, bilgisayar vb. ile daha çok temasa geçmesini sağlar ve böylece de boş vakitlerini değerlendirmede bir fırsat sunar kadınlara. Bu teknolojik aletlerle de kadın reklam denilen, tam anlamıyla hayatımızı etkileyen bir dünyanın içinde bulur kendini. Bu reklamlar sayesinde kadınlar çoğu şeyden, aslında moda diyebileceğimiz her şeyden haberdar olurlar. Bu nedenle moda konusunda reklamların çok büyük bir etkisi vardır halkı etkilemede ve yönlendirmede.

Moda denildiğinde halkımızda yanlış bir anlayış vardır modanın ne olduğu konusunda. Moda bizde çoğu zaman sadece giyim, kuşam olarak akla gelir. Kadına moda ile ilgili soru sorulduğunda ise alınacak cevaplar muhtemelen şöyledir: Kendime yakışanı giyiyorum, modayı yakından takip eder ve ona göre hayatımı düzenlerim, defileleri hiç kaçırmam, onun modası geçti artık giyemem vb.dir. Bu soru erkeğe sorulduğunda erkeğin vereceği cevaplar şöyle olacaktır: Eşim bana fikir verir; ben de alır ve giyerim, bu konularla eşim ilgilenir veya eşim daha iyi anlar türünde olacaktır. Bu konuşmalardan anlaşılacağı üzere kadınların modaya bakış açısı daha farklıdır ve kadınlar modayla daha ilgilidir.

Kadınlar bilindiği üzere alışveriş yapmayı çok severler. Bu da zaten onların modayla iç içe olmasını sağlar. Fakat moda için her şey, alışverişte yeni çıkan ürünleri satın almakla ilgili değildir. Kimi eski moda tarzlarından hoşlanır, kimi kendi modasını kendi yaratır, kimi ise yeniliklere ayak uydurmayı sever. Bu nedenle her insanın ve her kadının moda anlayışı farklıdır ve moda aslında insanın oluşturduğu her şeydir. Bir kendini anlatma çabası, bir tarz meselesi ve insanın içiyle dışının uyumudur.