Kolay Krep Tarifi

Sabah kahvaltılarınızı renklendirmek istediğinizde veya gün içerisinde küçük atıştırmalıklar olarak tüketebileceğiniz kreplerin yapımı çok kolay ve lezzetli.

 İçindekiler Kolay Krep Tarifi

– Yumurta (3 ya da 4 yumurta)

– Süt (yarım su bardağı)

– Un (aldığı kadar)

– Sıvı yağ (yarım çay bardağı)

– Tuz (isteğe göre)

– Şeker (bir tutam)

– Servis için

– Muz ve Bal

 Hazırlanışı

Yumurta, süt, sıvı yağ, tuz ve şekeri geniş bir kaba alıp iyice çırpıyoruz. Topaklanmaması için un eklemeden ince iyice çırptığınızdan emin olun. Akışkan bir hamur elde edeceğimiz için unu azar azar göz kararı ekleyip karıştırıyoruz. Hamurumuz ne su kadar sıvı nede kurabiye hamuru gibi katı olacaktır. Kek hamuruna yakın bir kıvamda olması

gerekmektedir.

Hamur topakları yok olana kadar çırptıktan sonra, krep tavası veya kızartma tavasını ocağa koyup ısıtıyoruz. Son Kolay Krep Tarifiderece pratik bir tarif olan krep yapımında kullanacağınız tavanın genişliği hamurun büyüklüğünü etkiyeceği için tava seçimini ona göre yapmanız gerekmektedir. Hamurun içerisinden yağ olduğu için tavaya yağ koymaya gerek yoktur. Ancak çelik tavada yapacaksanız yapışmaması için az miktarda yağ koyabilirsiniz. Kepçe yardımıyla krep hamurumuzu ısınan tavamızın ortasına döküyoruz.

Daha sonra tavayı kulplarından tutarak sağa ve sola kaydırarak hamurun tavada yayılmasını sağlıyoruz. Krepler pişerken ocağın başında beklemeli ve hamurun altı pişmiş ise ıspatula yardımıyla hamurun diğer yüzü çevrilmelidir. Kalan hamuru da aynı şekilde kızartıyoruz. Kızaran krepleri bir tabağa alıp dilim dilip doğranan muzları yanına koyuyoruz. Muzların üzerinde bal gezdirip kreplerimizi servise hazır hale getiriyoruz.

Kreplerinizi bal ve muz yerine çikolatayla tüketebileceğiniz gibi dilerseniz peynir domates gibi tuzlu ürünlerle de tüketebilirsiniz. Ayrıca krep hamuruna rendelenmiş havuç, maydanoz, sevdiğiniz bir sebze veya peynir ekleyerek farklı bir lezzette elde edebilirsiniz.