Kütüphane Etiketleri

İçinde binlerce farklı kitap bulunan kütüphaneler, bilgi yuvası olmasına karşın, bu ortamda sıralı ve düzenli bir sistemin mutlaka olması gerekir. Günümüzde pek çok değişik konuda bilgisayarlı düzenleme programları kullandığımızı da düşünecek olursak bu tür kitap yoğunluğunun en üst seviyede olduğu bir ortamda barkotlu kütüphane etiketi sistemi kullanmak kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yüzlerce farklı konuda bilgi içeriğine sahip sayısız eseri bir arada tutmak aslında verilen hizmetten ziyade bilgi ve kültür anlamında da çok büyük önem taşımaktadır. Böylesine gerekli ve özel bir yerde istenen eserin kolayca bulunabilmesi hem görevlilerin hem de bilgi ya da eseri almak için gelen vatandaşın işini kolaylaştıracaktır. Çoğu zaman büyük sayılabilecek kitapçılarda dahi aradığınız eseri bulmanın zorluğunu yaşamışsınızdır. Barkotlu kütüphane etiketi sistemi ile sisteme kayıtlı olan bütün ürünlerin hangi kitaplıkta, kaçıncı rafta ve sırasının kaç olduğunu da net bir şekilde görecek şekilde sistemden yararlanabilirsiniz.

Kütüphane danışma ve görev merkez biriminde sizin isteklerinizi karşılamak için birkaç görevli bulunmaktadır. Eğer sistemli bir çalışma yapılmamış olsa belki de birinin emanet olarak aldığı kitabı yani kütüphanede olmayan bir kitabı aramak için görevli ve sizin saatler harcamanıza neden olabilecektir. Oysa basit bir yerleşim programı ve kitaplar üzerinde bulunan kütüphane etiketi sayesinde istediğiniz kitapların hepsini anında bulma şansına sahip olabilirsiniz. Kitaplara uygulanacak manyetik sistemler düşünülürse, hem bu sayede kitapların eksilmesinden de kurtulmak mümkün olacaktır.