Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizma, vücut bünyesinde bulunan ya da sonradan vücudumuza giren nesnelerin karşılaştığı hızlı ve sürekli kimyasal değişimlere verilen isimdir. Üç farklı aşaması bulunmaktadır. Bunlardan biri vücut içinde ve dışında olan kaynaklardan enerji temini, yapısal doku bileşenlerinin sentezlenmesi ve bu işlemlerden sonra var olan metabolik artıkların vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Metabolizmanın bu çalışma sistemini hızlandırmak için bazı besinlerden faydalanma olanağımız bulunmaktadır. Metabolizmanın hızlanması vücudumuzun doğru işlemesine ve kilo vermeye yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandıran Besinler Nelerdir?

Yeşil Çay: Son zamanlarda sık sık yeşil çay ismini duymuşsunuzdur. Çay tiryakisi olan ülkemizde yeşil çay pek kabul görmese de yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın metabolizma hızlandırıcı bir besin olduğu kanıtlanmıştır. Yeşil çay, vücudumuzda bulunan yağ kütlesini azaltmada ve sahip olduğumuz kiloyu kontrol etmekte yardımcı bir besindir. Özellikle yeşil çayın içine koyacağınız bir parça çubuk tarçın, hem yağ yakımını sağlar hem de tokluk hissi yaratır. Bununla beraber bu tarif ile tatlı krizlerine son verebilirsiniz.

Su: Yıllardır doktorlar tarafından bas bas bağırılıp belirtilen bu kuralı herkes es geçmektedir. %70’i sudan oluşan vücudumuzun en büyük ihtiyacı su içimidir. Her gün en az 2 litre su tüketilmesi durumunda hem metabolizmanın hızlı çalışır, hem tokluk hissi sayesinde yemek yeme ihtiyacınız giderilir hem de vücudunuzda bulunan yağ kütlelerini parçalarsınız.

Tarçın: Tarçın, özellikle şeker hastaları için çok önemli bir besindir. Bunun nedeni ise tarçının kan şekeri düzeyini dengeleme özelliğidir. Az öncede bahsettiğimiz gibi tarçın tatlı krizlerini engellemede çok önemlidir ve ara öğünlerinizde meyvelerinize ya da çayınıza katacağınız bir parça tarçın ile günü tatlı yeme isteğinden uzak olarak kapatabilirsiniz.

Acı biber: Acı biberin içeriğinde bulunan bir madde sayesinde metabolizma hızını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tabii acı iştahı arttırıyor sözünü aklınızdan çıkarıp dengeli ve yeterli olacak şekilde yemek yemeniz gerekmektedir.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin de metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Salatanıza katacağınız biraz sirke ile yağlarınızı yakmanız mümkündür. Tabii mide rahatsızlıklarınız bulunuyorsa sirke kullanmadan önce dikkatli olmanız gerekiyor.

Keten tohumu: Keten tohumunun faydasını saysak bitmez. Ama konumuz metabolizma olunca sadece bu konuya odaklanmamız daha doğru olacaktır. Keten tohumu, midenizde bulunan su ve mide öz suyu ile birleşmesi durumunda şişmeye başlar ve tokluk hissi duymanızı sağlar. Bununla beraber bağırsak hareketlerini de tetikler. Önemli olan keten tohumunu su ile beraber tüketmenizdir. Böyle bir durumda gün içinde metabolizmanız hızını kaybetmeden çalışacaktır.

Tabii sadece tüm bu besinleri almanız sizi zayıflatmaya yetmeyecektir. Dengeli ve düzenli beslenmeniz ve gün içinde yediklerinizi eritecek kadar hareket de etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde beslenip hareket etmeniz durumunda yağ kitlenizi azaltacağınız kesindir.

 

One thought on “Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

  • 22 Şubat 2018 tarihinde, saat 18:25
    Permalink

    bu aralar kabak çekirdeğine sardım her akşam bir tas kabak çekirdeği yer oldum bu kabak çekirdeğinden sonra metabolizmanın hızlandığını fark ettim acaba var mı öyle bir etkisi sizce

Yorumlar kapatıldı.