Neden Ripple Aniden Bir Düşüş Yaşadı?

Ripple ve diğer kripto para piyasası aslında oldukça hareketlidir. Kripto para piyasası bir gün içinde yüzde elli oranında bile artıp aynı oranda düşüş yaşayabilir. Ancak Ripple Bitcoin veya Ethereum gibi merkezi olmayan yani madenciliği yapılamayan bir Japon şirketidir. Ve dünyada birçok bankada kullanılır.

Ripple Neden Düşüş Yaşadı?

Ripple Türkiye’de 8 Ocak tarihinde sabah saat sekiz civarında, kripto paralarla ilgili her türlü veriyi bulabileceğiniz bir sanal sanal para borsası olan CoinMarketCap’te yüzde 30’luk bir düşüş yaşadı. Bu değer kaybı Ripple’ın pazar payında da bir düşüş yaşamasını ve 20 milyar dolarlık bir kayba uğramasını sağlamıştır. Çoğu uzmana göre bu fiyat değişimi anlık bir olaydır. Ve Ripple yükselişini devam ettirecektir. Peki neden Ripple bir anda %30 değer kaybetti diye soracak olursanız bu sorunun cevabı CoinMarketCap sitesindedir.

Ortalama fiyatın çok üzerinden işlem yapan Kore borsalarını hesaba katmadan Ripple fiyatını yeniden hesaplayan ve müşterilerine herhangi bir açıklama yapmadan gerçekleştirdiği için yatırımcılar site üzerinden gördüğü fiyatlar üzerinden ve panik halinde satış yapan yatırımcılar büyük kayıp yaşadı. Bu işlem sonrasında Ripple’ın pazar payı 123 milyar dolardan 103 milyar dolara düştü ve tarihinin en sert düşüşünü yaşadı. CoinMarketCap gelen tepkiler üzerine, Twitter üzerinden bir açıklama yaptı ve açıklamada Kore borsalarını çıkarma gerekçelerinin ise ortalama fiyatın daha doğru hesaplanabilmesi ve yatırımcılara daha iyi bir veri sağlamak olduğunu söyleyip kendini savundu.

Ripple’ ın Düşüşünden Sonra Yatırımcıların Tepkisi

Sonuç olarak CoinMarketCap sitesinin herhangi bir duyuru yapmadan yaptığı bu işlem sonucunda birçok yatırımcı kayba uğradı. Bu yüzden CoinMarketCap kullanıcıları siteyi çok sert bir dille eleştirdi. Uzmanlara göre ise belirli bir siteye bağlı kalmadan farklı sitelerden piyasayı takip etmek her zaman yatırımcının yararına olacaktır.