Patatesli Sulu Köfte Tarifi

Yapımı çok kolay ve pratik bir yemektir. Özellikle çalışan hanımlar için şiddetle tavsiyemdir. Çünkü köfteleri hazırlayıp buzluğa koyabilirsiniz gerektiğinde de çıkartıp yarım saat içerisinde Yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Yanında da pirinç pilav ve güzel bir çoban salata ile akşam yemeği menümüz hazır.

İşte size beş altı kişilik bir aile için patatesli sulu köfte tarifi ;

MalzemelerPatatesli Sulu Köfte Tarifi

. 1 adet orta boy patates

. 250 gram kıyma

. 1 çay bardağı ince bulgu r

. 2 adet soğan

. Salça

.sıvı yağ

. Tuz karabiber pul biber

 Hazırlanışı

İlk önce köfteyi hazırlamamız gerekmektedir. Bir adet soğanı bir kaba rendeliyoruz. Üzerine kıymayı bulguru tuz karabiber ve pul biberi de ekliyoruz iyice yoğuruyoruz kıyma iyice birbiriyle özdeşleşince küçük küçük parçalar alıp fındık büyüklüğünde misketler yapıyoruz. Evet, yemeğin köfteleri hazır.

Patatesi soyup yıkadıktan sonra küp küp doğruyoruz. Köfteler minik minik olduğundan patatesi de ona göre küçükPatatesli Sulu Köfte Tarifiküpler şeklinde doğruyoruz. Diğer soğanı da ince ince kıyıyoruz ama soğan yemeyenler olabilir dilerseniz soğanı bütün koyup yemek pişince de çıkartabilirsiniz. Orta boy tencereye soğanı ve yağı ve salçayı koyup biraz kavurup küp küp doğradığımız patatesleri de ekleyip patatesleri de kavuruyoruz. Kaynamış su ve bir tutam tuz ilave ediyoruz üstüne, benim tercihim kemik suyu lezzeti ikiye hatta üçe katlıyor. Yemeğimizi kaynamaya bırakıyoruz iyice kaynayan ve pişen patateslerin üzerine köftelerimizi döküp bir taşım daha kaynatıyoruz. Ve yemeğimizin altını kapatıyoruz. Sıcak servis edilir.

Not: malzemeleri istediğiniz kadar arttırabilir ve azaltabilirsiniz. Suyunu çok fazla eklemeyin patates fazla su çeker ama yemeğimiz çorba gibi değil biraz daha koyu kıvamda olmalı. İsteğe göre baharat eklenebilir.