Posanın Mucizesi

“Posa” aslında çok mucizevi bir gıdaymış, yararları saymakla bitmiyor. Pek çok araştırmanın ortaya koyduğu bilgilere göre kolon ve rektum kanserini önlemekten tutun, kan şekeri kontrolüne, zayıflamaya, kilo kontrolü gibi bir çok yararı bulunuyor. Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy’un açıklamalarına göre posa ve lifli gıdalar tüketmek çok önemli. Posa ihtiyacımızı karşılamak için ise her ana ve ara öğünde buna uygun gıdalar tüketmemiz ve su tuketimimizi de sağlamamiz gerekmektedir.
Aslında bildiğimizin aksine posa bir karbonhidrattır fakat vücudumuzda sindirilemediğinden dolayı kalorisi veya enerjisi yoktur. Diğer bir yandan ise daha çok çiğneme gerektirdiğinden daha çabuk tokluk hissetmemizi, sindirimi zor olduğundan dolayi ise miğdemizde daha uzun kalarak daha geç acıkmamızı sağlar.
Posa; yulaf, buğday, kuru baklagiller, meyve ve sebzelerde yani genel olarak bitkisel kaynaklı gidalarda bulunuyor. Günlük 25-35 gram tüketmemiz gerekiyor. Bu da gunluk 5-7 porsiyon posalı yiyecek tüketmemizi gerektiriyor. Posa alımımızı çoğaltmak için ise bir kaç kolay öneriyi uygulamamız bile çok fazla fark yaratıyor. Örneğin; beyaz ekmek yerine kepekli ekmekleri tercih etmeli, kabuklu meyve sebze yemeli, hafta 2-3 kere kuru baklagiller tüketmeli, pirinç yerine bulguru tercih etmeli ve su tüketimimizi atlamamlıyız.
Kolayca yapilacak bu bir kaç değişimin ise hayatimiza katkisi buyuk, o yuzden posa ve lifli gidalari mutlaka hayatımıza sokmaliyiz.