Saab 9-3 Sport Sedan

90’lı yılların başından bu yana bazı değişimler geçiren Saab 9-3 serisi, dizel motor seçeneğine de kavuşarak son halini aldı.

Saab 9-3 Sport Sedan’ın; 1.8 litre 122 HP, 2.0 litre 150, 175, 210 HP benzinli ve 1.9 litre 150 HP dizel motor seçenekleri bulunmaktadır. Sürücü ve yolcuların emniyetini fazlasıyla önemseyerek üretilen Saab 9-3 Sport Sedan, EuroNCAP çarpışma teslerinde de minimum deformasyonu sağlayarak beş yıldız almıştır.

Yol bilgisayarı ve TCS kontrol butonları sayesinde Saab 9-3 Sport Sedan ergonomi ve teknolojiyi aynı anda kullanabilme imkanı tanıyor. Araçta park sensörü bulunmaması gibi bir eksiklik söz konusu olsa da büyük boyutlu yan aynalarla bu sorun giderilmeye çalışılmış.

Aracın ön kısmında oldukça geniş bir alan mevcut ve ince farlar ile alçak tavan yapısı Saab 9-3 Sport Sedan’a oldukça sportif bir görünüm imkanı sağlıyor.

Saab 9-3 Sport Sedan’ın 1.9 litre hacmindeki motoru; 4000 d/d’de 150HP güç ve 2000 d/d’De ise 320 Nm tork üretiyor. Şanzımanın altı ileri vitesli oluşu sayesinde, tekerleklere aktarılan güç sağlıklı bir yol tutuşuna yardımcı oluyor.Ayrıca TCS sisteminin sağlamış olduğu düşük viteslerde artan tork verimi sayesinde patinaj riski neredeyse tamamıyla ortadan kalkıyor.

Saab 9-3 Sport Sedan’ın 0’dan 100 km/s hıza ulaşma sınırı; 9.7 saniye ve araç, 100 km.’de ortalama 7 litre motorin tüketirken, depo hacmi ise; 62 litre’dir.

Saab 9-3 Sport Sedan’ın sürücülere sağladığı standart donanım özellikleri şunlardır: Sürücü ve yolcu için ön ve yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, far yıkama sistemi, deri direksiyon simidi ile vites topuzu, radyo ve CD çalar, ön koltuklar arasında bulunan ayarlanabilir özellikli kol yaslama alanı, bardaklıklar, çekiş kontrol sistemi, aktif kafa koruma sistemi, uzaktan kumandalı merkezi kilit, tüm koltuklarda bulunan aktif gergili emniyet kemerleri, yükseklik ve derinlik ayarlamalı direksiyon ve elektrikli/ısıtmalı yan aynalar.

Saab 9-3 Sport Sedan’ın piyasada görülen ortalama fiyat aralığı ise; 39.500TL ile 49.500TL aralığında değişim göstermektedir.