SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEME

Saçlarımız mevsim değişmelerinden, alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanmaktan, dengesiz beslenmekten, kimyasal işlemlerden (boya, perma, vb), kullanılan ilaçlardan, doğum sonrası hormonal değişiklikten ve yoğun kimyasal içerikli şampuanları, saç kremlerini kullanmaktan dökülebilir. Vücutta olmayan element ve minerallerin eksikliğinden de saçlar dökülebilir. Vücutta dolaşım bozukluğu varsa, saç derisi saç kökünü besleyemez ve saçlar dökülür.

Bu tip problemlerde saç telini beslemek, kan dolaşımını hızlandırmak, yeni çıkan tüy şeklindeki saçların tüy şeklinde değil de saç şeklinde çıkmasını sağlamak için çok basit bir maske tarifi vereceğiz.

Malzemelerimiz:

2 diş sarımsak,

1 çay kaşığı zeytinyağı,

1 çay kaşığı lavanta yağı,

1 çay kaşığı argan yağı

Sarımsağı iyice ezin, içine zeytinyağını, lavanta yağını, argan yağını ekleyip 5 dakika kadar karıştırın. maskeyi saç diplerine parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Tüm maskeyi saç diplerine uyguladıktan sonra saçlarınızı bir bone ya da poşetle kapatın. Üzerine ısıtılmış havlu sarın. Saçların ısınmasını sağlayın. Bu şekilde 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonunda elinize biraz şampuan döküp, saçlarınızı ıslatmadan şampuanlayın. Sonra çok ılık su ile yıkayın.

Bu saç maskesini 10 günde bir uygulayabilirsiniz.

Malzemelerimizin faydaları:

Lavanta yağı, saç kökündeki hücreleri rahatlatır, diğer kullandığımız malzemelerin saç diplerine işlemesini sağlar.

Argan yağı, saç kırılmalarınıa neden olan zayıflamaları tamir eder. Saç telini ve dokusunu besler, saçın derisini ve telini nemlendirir.

Zeytinyağı, ph değeri insan vücudununkine çok yakındır. Saç köklerini besler.

Sarımsak, saç dolaşımını hızlandırır, saç derisindeki bakterileri öldürür, mantarlaşmayı tedavi eder.

Saç dökülmesi problemi ciddi bir sorundur. Yapması ve uygulaması çok basit olan bu tarifi uyguladığınızda saçlarınızın dökülmesinin durduğunu, saçların çoğaldığını ve canlılık kazandığını fark edeceksiniz.