Sömestr Tatilinde Ne Yapılır ?

Sömestr tatilini en çok bekleyen kesim öğrenci kesimidir. Her yıl MEB’e bağlı olan yaklaşık on sekiz milyon öğrenci sömestr tatilini bekler. Birçok öğrenci ile birlikte çalışan milyonlarca kişi de örneğin yaklaşık olarak bir milyon MEB’e bağlı öğretmen yarıyıl tatilini dinlenme ve değişik fırsatları değerlendirmek için lütuf bilirler peki milyonları ilgilendiren sömestr tatilinde ne yapılır?

Sömestr Tatilinde Ne Yapılır ?Sömestr tatilinin kış aylarına gelmesi sebebi ile birçok kişinin tatil planında yılın yorgunluğu atmak, ikinci yarıyıla hem bedenen hem de zihnen daha dinç girmek için kayak merkezleri vardır. Marmara bölgesinde bulunanların tercihi genelde Bursa’da bulunan Uludağ Kayak merkezidir. Bunun yanında İzmit’te bulunan Kartepe de tatilcilerin tercihleri arasındadır. İç Anadolu bölgesinde bulunanların tercihi ise genelde Kayseri ilimizde bulunan Erciyes kayak merkezidir. Kış turizminin en olanaklı olduğu Doğu Anadolu bölgemizde ise Erzurum Palandöken kayak merkezi bulunmaktadır. Bu kayak merkezlerinin yanında küçük çaplı daha birçok kayak merkezi bulunmaktadır.

Tatili dar bekleyenlerin bir kısmı da tatili memleketlerine giderek anne, baba ve akrabalarını ziyaret ederek değerlendirmektedirler. Bu tercihi yapanların genel olarak öğretmenler olduğu gözlemlenmiştir.

Sömestr tatilinin en büyük bekleyicileri olarak öğrenciler ise tatili kartopu oynayarak, zayıf kaldıkları derslerini telafi ederek, evde bilgisayar oyunları oynayarak veyahut ailesiyle birlikte bir yerlere giderek değerlendirirler. İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunanlar ise bir yerlere gitmemeleri halinde, sinemaya, tiyatroya, lunaparklara giderek tatili değerlendirmektedirler. Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde bulunanlar tatili genel olarak köy ve kasabalarında arkadaşları ile birlikte değerlendirirler.

Sömestr tatilini yurt dışında değerlendiren insanlar da vardır fakat bu cüzi bir miktardır. Bunların yanında tatili konferans ve seminerlere katılarak öğrencilerin gelişimi hakkında bilgi edinen öğretmen ve öğretim elemanları vardır. Bunun için genelde tercih edilen iller Akdeniz illeridir. Öğretmenler bu illerde toplanarak kampa girip eğitim hakkında fikir alış verişinde bulunurlar.