UYKUSUZLUK İÇİN BİTKİ ÇAYI

Zaman Zaman hepimizde uyku sorunu olabilir. Bazen uyku tutmaz sabaha kadar otururuz, bazen bir davete katılır gece geç saatte gelir uykusuz kalırız, bazen de evdeki küçük bebeğimiz huysuzlanır uykusuz kalabiliriz. Uyumadan geçirilen bir geceden sonra ertesi gün konsantrasyonumuz bozulur, işimize odaklanamayız. Gece vücudumuz dinlenemediğinden dolayı kendimizi yorgun, bitkin ve halsiz hissederiz. Geceleri uyuyamıyorsanız, uyku sorununuz varsa Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bitki çayı tarifini paylaşacağız bu yazımızda.

Karabaş otu çayı;

1 bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı karabaş otu çayını koyarak 5 dakika kısık ateşte demlendirin. Daha sonra çayın soğumasını beklemeden sıcakken süzün. Çayınız içmeye hazırdır. Akşamları yatmadan yarım saat önce çayınızı hazırlayıp içebilirsiniz. 21 gün boyunca yapabilirsiniz. Çayın demlenme süresi 5 dakikadır. 5 dakikadan fazla demlemeyin.

Geceyi uykusuz geçirdiğinizde ertesi gün kendinizi enerjik ve zinde hissetmeniz için önerilerimiz.

Sabah güne başlarken çay ve kahve ile ayılmaya çalışmayın. Portakal suyu, greyfurt suyu, limon suyu ya da sıcak bir şeyler içmek istiyorsanız yeşil çay ile başlayın. Güne C vitamini ile başlayın. C vitamini size enerji verir, kendinizi dinç hissetmenizi sağlar. Yeşil çayın içindeki kafein ve C vitamini hem enerji verir, hem de gün içerisinde uykunuzun gelmesini önler.

Gün içerisinde yoğurt, ayran gibi vücuda rehavet veren gıdalar tüketmeniz uykunuzu getireceğinden bu gıdaları akşam tüketin.

Gün içinde çok yemeyin. Çok yemek yiyip midenizi doldurmak ağırlık verecektir ve uykunuzu getirecektir.

Soğuk su için. Soğuk vücut için uyarıcıdır.

Gün içinde kahve içerken yudum yudum için. Kahve kokusunu alarak için. Kahve kokusunun uyarıcı etkisi vardır.