YANAKLARDAKİ KIRIŞIKLIĞI GİDERMENİN VE ÖNLEMENİN YOLLARI

Sağlıksız beslenme, güneş, hava koşulları, yaşlanma , cilt kuruluğu, mimik hareketleri gibi sebeplerle deride izler oluşur. Bu izler zamanla derinleşir kırışıklık halini alır.

Şekerli ve karbonhidratlı besinleri çok tüketen kişilerde derinin gerginliğini ve elastikiyetini sağlayan kolajen maddeler olumsuz yönde etkilenir. Şeker moleküllerinin kolajene bağlandığı yerde kırışıklıklar meydana gelir ve deri gerginliğini kaybeder. Kan şekerinin yükselmesi vücuttaki serbest radikallerinin sayısını arttırır. Serbest radikaller dokularda hasara neden olurlar. Yaşlanmayla birlikte de vücudumuzdaki serbest radikallerin sayısı artar.

Doğru beslenmek yaşlanmaya karşı en büyük silahtır. Doğanın bize sunduğu birbirinden lezzetli besinleri vakit kaybetmeden tüketmeye başlamalıyız. Sebzeler, fındık, ay çekirdeği, tahıllı ekmekler, zeytinyağı, kayısı cilt dostu olan gıdalardır.

Güneşin zararlı UV ışınlarından cildinizi koruyun. Güneş ışınları cildinizde kırışmaya ve lekelere neden olabilir. Güneş koruyucusu, şapka güneş gözlüğü mutlaka kullanın.

Su tüketmeyi ihmal etmeyin. Vücudunuzu susuz bıraktığınızda cildinizde nemini kaybeder, kurur ve kırışmaya başlar. Bir çiçeği susuz bıraktığınızda yaprakları sararıp, sonra kurur cildimizde böyledir. Su içerek cildinizin esnekliğini ve nemini korursunuz, dış etkenlere karşı daha dayanaklı olmasını sağlarsınız. Alkollü, kafeinli (çay, kahve gibi), gazlı içecekler suyun yerine geçmez. Bu içeceklerin vücuttan su attırma özelliği vardır. Aldığınız tüm suyu vücudunuzdan atıp tüketirler. Bu içecekleri tüketiyorsanız günlük almanız gereken suyu içmeyi ihmal etmeyin.

Düzenli olarak uygulayacağınız cilt bakımı ve doğru ürünler cildinizin gergin ve pürüssüz kalmasını sağlarken kırışmayı da önler.